1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

چرم مقاوم در برابر سایش برپایه فناوری نانو

کلمات کلیدی : چرم؛ سایش؛ پوشاک؛ نانو فناوری

امروزه استفاده از محصولات چرمی در صنایع مختلف نظیر پوشاک، خودرو، و اسباب خانه موردتوجه قرار گرفته و چرم طبیعی با توجه به قیمت نسبتاً بالای خود در مقایسه با سیار محصولات با کاربرد مشخص در حوزه‌های مربوطه، بازار قابل‌توجهی را به‌خود اختصاص داده است. در کشور ایران با توجه به سابقه دیرینه‌ای که صنعت چرم دارا می‌باشد، شرکت‌های تولیدکننده مختلفی در حال فعالیت در این حوزه بوده و محصولات مختلفی روانه بازار داخل و خارج از کشور می‌شود. با این وجود بسیاری از صنایع فعال هنوز در قالب‌های سنتی مشغول به فعالیت بوده و به‌نظر می‌رسد تولید محصولات چرمی با خواص بهبودیافته می‌تواند موضوعی جذاب در این حوزه صنعتی باشد. بهبود خواص مکانیکی چرم نظیر استحکام کششی، استحکام پارکی و مقاومت به سایش در برابر سطوح یکی از متغیرهایی است که می‌تواند تقویت گردد. در این زمینه استفاده از افزودنی‌هایی نظیر نانو ذرات در فرآیند تکمیل چرم یا اعمال لایه‌هایی حاوی نانو ذرات روی آن موردتوجه محققان قرار گرفته است. به‌نظر می‌رسد بهبود خواص در فرآیند تکمیل چرم گزینه مناسبی جهت ایجاد مقاومت به سایش در نمونه باشد. با توجه به نقش افزودنی‌های برپایه فناوری نانو نظیر نانو ذرات اکسیدی به نظر می‌رسد این راهکار بتواند گزینه مناسبی جهت بهبود خواص محصولات چرمی در کاربردهای مختلف گردد.

پیش زمینه طرح :

هدف: تهیه چرم با مقاومت سایشی بهبود‌یافته برپایه فناوری نانو

مشخصات فنی اجباری محصول نهایی


1. مقاومت به سایش: بهبود مقاومت به سایش محصول نهایی در مقایسه با نمونه چرم مشابه بدون افزودنی نانو ابعاد و نمونه چرم‌های مرسوم موجود در بازار بر اساس طرح آزمون ارائه‌شده در استاندارد ملی ایران شماره 11159. لازم به ذکر است که عدم افت دیگر مشخصات چرم بر اساس موارد ذکرشده در همین استاندارد پس از انجام آزمون سایش اجباری است.

2. استحکام کششی: اندازه‌گیری مقدار بار کششی برای نمونه نهایی بر اساس استاندارد ملی ایران شماره 1393 و قرار گرفتن مقدار آن در محدوده استاندارد بر اساس جدول 1 از استاندارد ملی ایران شماره 78 (حداقل 20 نیوتن). در این آزمون مقایسه محصول با نمونه چرم‌های مرسوم مورداستفاده در کاربرد موردنظر و همچنین نمونه چرم مشابه محصول نهایی و عاری از نانو اشیاء نیز الزامی است.

3. استحکام گسیختگی: بررسی و اندازه‌گیری مقاومت به گسیختگی و ازدیاد طول در نقطه پارگی محصول نهایی در مقایسه با نمونه چرم بدون افزودنی نانو ابعاد بر اساس استاندارد ملی ایران شماره 1391 و جدول 1 از استاندارد ملی ایران شماره 78. در این آزمون مقایسه محصول با نمونه چرم‌های مرسوم مورداستفاده در کاربرد موردنظر نیز الزامی است.

4. ماندگاری ازدیاد طول: عدم افزایش ماندگاری چرم در نتیجه اضافه شدن نانو اشیاء به آن مشاهده هرگونه آسیب ظاهری بر اساس استاندارد ملی ایران شماره 8337.

5. ترک‌خوردگی: عدم کاهش مقاومت به ترک‌خوردگی نمونه چرمی در اثر افزودن نانو اشیاء به آن بر اساس استاندارد ملی ایران شماره 6318. در این آزمون مقایسه محصول با نمونه چرم‌های مرسوم مورداستفاده در کاربرد موردنظر نیز الزامی است.

6. جذب آب: عدم افزایش میزان جذب آب در محصول نهایی نسبت به چرم فاقد افزودنی نانو ابعاد بر اساس استانداردهای ملی ایران (بسته به نوع چرم) نظیر شماره 17533، 7712، و 11175.

مشخصات فنی اختیاری محصول نهایی:


1. سهولت اجرا: قابلیت اعمال افزودنی موردنظر در فرآیند تهیه چرم بدون اعمال هزینه قابل توجه یا نیاز به تغییر سازوکار سامانه.

2. قیمت تمام‌شده: قیمت مناسب و در محدوده مناسب در حوزه صنعتی مربوطه

3. استفاده از ترکیبات دوستدار محیط زیست در ساخت محصول

مشخصات جزء نانو متری
نانو ذرات، مواد نانو سختار، نانو اشیای اکسیدی

عناوین پیشنهادی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد قابل تعریف
1. استفاده از نانو ذرات اکسیدی جهت بهبود مقاومت به سایش چرم‌های تجاری

2. بهبود مقاومت به سایش لایه‌های فرآیند تکمیل چرم بر پایه فناوری نانو
عناوین پیشنهادی رساله‌های قابل تعریف
1. طراحی و ساخت نمونه چرم مقاوم در برابر سایش و جذب سطحی آب با استفاده از نانو اشیای اصلاح سطحی‌شده

چالش‌ها و محدودیت‌ها


چالش اصلی این پیشنهاده دسترسی به امکانات انجام فرآیندهای تکمیلی روی نمونه چرم‌های تجاری است. در این راستا همکاری با کارخانجات موجود یا تهیه امکانات انجام فرآیند تکمیل چرم پیشنهاد می‌شود. همچنین انجام آزمون‌های موردنظر بر اساس استانداردهای ارائه‌شده و تعدد این آزمون‌ها می‌باشد. در این راستا توصیه می‌شود گروه‌های پژوهشی که دسترسی لازم به امکانات انجام آزمون‌ها را با کمینه هزینه دارند، نسبت به انجام این پروژه اقدام نمایند.
تجهیزات کلیدی مورد نیاز طرح
تجهیزات انجام آزمون‌های مختلف بر اساس استانداردهای ملی شماره 11159، 1391 و 1393 در کنار دسترسی به تجهیزات انجام فرآیندهای تکمیلی روی چرم.
نکات مهمی که لازم است طی انجام طرح در نظر گرفته شود.


در رابطه با این پیشنهاد توجه به چندین نکته حین اجرای پروژه ضروری است:

 

·         وجود نانو ذرات مطابق استاندارد ملی ایران شماره 11159 و دیگر بندها از بخش مشخصات فنی اجباری همین فرم، نباید منجربه افت دیگر خواص چرم شود.

·         با توجه به لزوم حذف پساب‌های سمی نظیر کرومات مورد استفاده در تولید محصولات چرمی، تا جای ممکن از ترکیباتی که سبب افزایش سمیت در خود محصول یا افزایش تراوش مواد سمی به محیط زیست می‌گردد، استفاده نشود.

برنامه زمانبندی :

اعتبار تا پایان 1401

کد RFP :

C15-11-99