1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

شیشه با خواص ضد مه با دوام بالا بر پایه فناوری نانو قابل ‌استفاده در صنایع خودروسازی

کلمات کلیدی:
شیشه؛ خودرو؛ بخار و مه؛ نانو فناوری؛ دوام

 

تشریح طرح:
احتمالاً در تمام نقاط کشور و جهان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های رانندگان خودروهای سبک و سنگین بحث تشکیل مه روی سطوح شیشه‌ای خودرو نظیر شیشه جلو و پنجره‌ها است. در صورت اختلاف دمای داخل و خارج خودرو شاهد تشکیل مه روی سطوح داخلی شیشه‌ای هستیم که صرفاً بخشی از آن با استفاده از بخاری قابل رفع است. این موضوع زمانی که شرایط دمایی به‌گونه‌ای است که امکان استفاده از بخاری وجود ندارد، بسیار آزاردهنده‌تر می‌شود. از اینرو امروزه ایجاد خاصیت ضد مه در شیشه‌ها با کاربری‌های مختلف از جمله خودروسازی به موضوعی جذاب و رقابتی تبدیل شده و محصولات مختلفی روانه بازار شده است. استفاده از اسپری‌های ضد مه یکی از این راهکارها است. مشکل این روش عدم دوام بالا و نیاز به اعمال متوالی اسپری طی زمان می‌باشد. با توجه به این مشکل ایجاد خاصیت ضد مه با رویکرد دائمی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. محصولاتی با استفاده از لایه‌های نازک یا نانو ذرات تیتانیم در این زمینه تهیه شده است که خواص مناسبی را از خود نشان داده است؛ ولی مشکل عمده در زمینه این پوشش‌ها نیاز به تابش نور خورشید (UV) جهت فعال‌سازی مکانیزم ضد مه است. از این رو با توجه به رسوخ نانو فناوری در محصولاتی از این دست و تأمین خواص مناسب با استفاده از محصولات این حوزه، در این پیشنهاده محصول شیشه ضد مه با رویکرد دوام بالا جهت استفاده در صنایع خودروسازی مطرح گردیده است.

پیش زمینه طرح :

کاربرد محصول:
جلوگیری از تشکیل بخار روی شیشه و کاهش دید راننده

 

هدف:
طراحی و ساخت شیشه وسایل نقلیه دارای پوشش شفاف ضد مه با دوام بالا جهت افزایش دید راننده در شرایط جوی نامناسب و کاهش سوانح رانندگی

 

مشخصات فنی اجباری محصول نهایی:
1. خواص آب‌دوستی (زاویه تماس قطره آب): زاویه تماس قطره آب ایستا حداکثر 10 درجه بر اساس استاندارد ASTM D7334.

2. شفافیت: عدم افت قابل توجه در شفافیت شیشه در نتیجه پوشش‌دهی یا ایجاد خواص ضدمه در آن (حداکثر 5 درصد نسبت به شیشه اولیه و باقی ماندن در همان کلاس، به‌عنوان مثال شیشه جلوی اتومبیل باید در کلاس AS1 یا سایر کلاس‌های معادل بر استانداردهای مشابه باشد و ایجاد خواص ضد مه نباید منجربه از دست رفتن این کلاس برای شیشه خودرو شود)

3. عملکرد مه‌زدایی: عملکرد محصول در مه‌زدایی از شیشه جلو مشابه الزامات و طرح آزمون استاندارد ملی ایران شماره 4159 (مربوط به مه‌زدای خودرو) تأمین شود.

4. دوام مکانیکی (چسبندگی): حفظ خواص ضد مه (باقی ماندن خواص فوق آب‌دوستی) پس از اعمال 10 مرتبه آزمون چسب نواری (Tape test) بر اساس استاندارد GB/T9286.

5. مقاومت در برابر تابش اشعه UV: حفظ خواص ضد مه (باقی ماندن خواص فوق آب‌دوستی) و عملکرد مه‌زدایی پس از قرار گرفتن تحت QUV-B به مدت 200 ساعت بر اساس استاندارد ASTM G 154.

 

مشخصات فنی اختیاری محصول نهایی:
1. قیمت تمام‌شده مناسب قابل رقابت با محصولات موجود در بازار برای شیشه اتومبیل.

2. استفاده از مواد دوست‌دار محیط زیست در تهیه‌ی محصول.

3. عدم تغییر خواص بازتابش نوردر نتیجه‌ی اعمال پوشش روی شیشه.

4. عیوب فیزیکی: عدم وجود عیوب فیزیکی بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 18249 قبل و بعد از آزمون‌های دوام مکانیکی و تابش UV.

 

مشخصات جزء نانو متری:
نانو ذرات اکسیدی، نانو ذرات اصلاح سطحی‌شده، نانو لایه‌ها و نانو پوشش‌ها

 

عناوین پیشنهادی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد قابل تعریف:
1. شیشه دارای پوشش نانو متری با خاصیت ضد مه قابل استفاده در صنعت خودروسازی

2. پوشش ضد مه بر پایه فناوری نانو با دوام بالا جهت اعمال روی شیشه اتومبیل

عناوین پیشنهادی رساله‌های قابل تعریف:
1. شیشه دارای پوشش بر پایه اجزای نانو متری قابل‌ استفاده در اتومبیل دارای خواص ضد مه دائمی

چالش‌ها و محدودیت‌ها:
نظر به خواص متعددی که برای یک شیشه مورد استفاده در وسایل حمل و نقل زمینی مد نظر است، در کنار اثری که هر نوع پوشش می‌تواند روی این خواص داشته باشد، سبب شده است که‌ تعریف تمامی خواص شیشه در یک RFP بسیار دشوار و چالش‌برانگیز باشد. از اینرو لازم است بررسی دقیق حین انجام طرح توسط تیم داوری انجام گیرد.

تجهیزات کلیدی مورد نیاز طرح:
تجهیزات بر اساس استانداردهای ASTM G154، GB/T9286، ASTM D7334، استانداردهای ملی ایران 4159 و 18249، و تجهیزات تولید پوشش‌های صنعتی نظیر پوشش‌های فاز بخار فیزیکی.
نکات مهمی که لازم است طی انجام طرح در نظر گرفته شود.
در رابطه با این پیشنهاده توجه به چندین نکته حین اجرای پروژه ضروری است:

·         انجام آزمون‌های مربوطه منطبق با استانداردهای موجود جهت دستیابی به نتایج قابل قبول و تکرارپذیر در راستای این پیشنهاده بسیار ضروری است. با توجه به کاربرد محصول تأمین استانداردهای مختلف تضمین‌کننده امکان عرضه آن در صنعت خودروسازی خواهد بود.

·         با توجه به کاربرد محصول، ایجاد ارتباط با شرکت‌های خودروسازی داخلی و اطلاع از استانداردهای داخلی این شرکت‌ها می‌تواند به روند تحقیق و توسعه جهت دستیابی به محصولی با خواص مناسب صنعت داخل توصیه می‌شود.

برنامه زمانبندی :

اعتبار تا پایان سال 1401

کد RFP :

C20-15-99